bip 150

Dom budowany miłością

 logo kapita bialyl

Dnia 05.09.2009 roku odbył się Piknik Rodzinny pt. „DOM BUDOWANY MIŁOŚCIĄ”. Uroczystość odbyła się w Łękach przy boisku „Orlik”. Piknik zorganizowany został w ramach projektu „Czas aktywności szansą na zmiany. Projekt realizowany na terenie Gmin Kęty, Oświęcim, Osiek i Polanka Wielka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównymi Organizatorami Pikniku byli pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach, którym pomagała, pani sołtys Łęk - Agata Majda, pani Lidia Kryska, pani Ewa Płonka – dyrektor przedszkola nr 8 w Kętach oraz członkowie Ochotniczej Straży pożarnej w Łękach, Łęckie Koło Gospodyń Wiejskich, Policja oraz harcerze z Hufca Kety.


Piknik został zorganizowany w celu integracji społeczności lokalnej a także zorganizowania aktywnego spędzania czasu wolnego z rodziną.


Organizatorzy dla uczestników przygotowali szereg atrakcji. Na samym początku zaprezentowały się z występem dzieci z przedszkola w Łękach.


Przez cały czas trwania pikniku, wszystkie dzieci mogły nieodpłatnie skorzystać z dmuchanego zamku i zjeżdżalni. Przygotowane zostały również różne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, m.in. konkurs plastyczny, w którym brały udział dzieci, wszystkie prace były równie piękne.  Konkurs „UZALEŻNIENIOM NIE” dla młodzieży gimnazjalnej, w którym wzięły udział trzy szkoły - ZSG nr 1 w Kętach, ZSG nr 2 w Kętach oraz PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach. Kolejnym konkursem był konkurs rodzinny o ruchu drogowym realizowany przez naszą policję. Ostatni konkurs ekologiczny zorganizowany był przez Kęckich harcerzy.


Rodziny niebiorące udziału w konkursach mogły skorzystać z innych przygotowanych dla nich atrakcji, a były to:

  • degustacje sałatek przygotowanych przez dzieci ze świetlicy „JUTRZENKA”w Łękach pod nadzorem pani Lidii Kryski,
  • degustacja smalcu sporządzonego przez KGW
  • malowanie twarzy i rąk, motywami roślinnymi i zwierzęcymi, które cieszyło się niezwykłym zainteresowaniem, w szczególności dzieci, ale nie tylko,
  • znakowanie rowerów przez funkcjonariuszy policji,
  • na stoisku z miodami można było pokosztować różnych rodzajów miodu,
  • poczęstunek zupą,
  • zawody sportowe.


Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz sztuk walki zorganizowany przez Klub OYAMA KARATE z Łęk. Pokaz ten wywołały ogromne zainteresowanie - zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Wszyscy z  zaciekawieniem śledzili pojedynki karateków. Po zakończeniu pokazu cały klub został nagrodzony gromkimi brawami.  


Świetnie zaprezentowali się także strażacy z Łęk i Podlesia. Zgromadzeni mogli pooglądać z bliska oraz posiedzieć za kierownicą wozu strażackiego a także strażacy pokazali jak postępują w razie wypadku (udzielanie pierwszej pomocy). Natomiast przyszłe pokolenie strażaków zaprezentowało musztrę. 

 Do dyspozycji uczestników pikniku były również radiowóz policyjny, gdzie wszyscy chętni mogli obejrzeć go od środka, jak również większość oprzyrządowania policyjnego – broń, hełmy, kamizelki kuloodporne, tarcze. Chętnych nie brakowało.


Przeprowadzenie pikniku z taką ilością atrakcji było możliwe dzięki aktywnemu zaangażowaniu harcerzy z Hufca Kety, społeczności lokalnej Łęk oraz wolontariuszy. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tej imprezy.


W tym dniu na pikniku rodzinnym w ramach projektu „Czas aktywności szansą na zmiany. Projekt realizowany na terenie Gmin Kęty, Oświęcim, Osiek i Polanka Wielka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego odbyła się także debata społeczna na temat alkoholizmu i przemocy domowej. Debata rozpoczęła  się o godz. 15.00. Na debatę zaproszono specjalistów w dziedzinie przemocy i uzależnienia od alkoholu oraz uczestników projektu. Zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych powitał kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kętach Renata Matejko.


Celem debaty było:


1.zwrócenie uwagi na skalę zjawiska przemocy i alkoholizmu w najbliższej okolicy,
2.zwiększenie świadomości społecznej mieszkańców danej społeczności lokalnej, 
3.edukacja w zakresie tych problemów,

4.motywowanie społeczności lokalnej do podejmowania działań na rzecz osób krzywdzonych,
5.wymiana poglądów na wyżej wymienione tematy.


W trakcie debaty głos zabrali zarówno zaproszeni goście oraz uczestniczki projektu, które przedstawiły problem przemocy domowej i alkoholizmu z punktu widzenia osoby pokrzywdzonej.  Na zakończenie debaty zaproszono wszystkich na wspólny poczęstunek.

 

„Czas aktywności szansą na zmiany. Projekt realizowany na terenie Gminy Kęty.”
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

© 2024 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętach. All Rights Reserved.