Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 rozpoczęła swoją kolejną ogólnopolską kampanię społeczną. Tegoroczna kampania pt. „Nigdy byś się nie spodziewał" ma na celu pogłębienie świadomości zjawiska oraz wzmocnienie ochrony dzieci przed przemocą seksualną.
Link do strony zawierającej materiały edukacyjne i profilaktyczne (landing page Kampanii):
Link do dokumentu z możliwością dokonania zapisów online dla zainteresowanych otrzymaniem papierowej wersji materiałów Kampanii:
https://forms.office.com/e/5GRU6ST6cy
Nigdy byś się nie spodziewał, kto może być sprawcą wykorzystywania seksualnego dzieci
Wykorzystywanie seksualne to problem, który może dotknąć każdego dziecka, w każdym miejscu. Sprawcą może być ktoś, kogo nigdy byś nie podejrzewał. 40% przestępstw seksualnych wobec dzieci stanowią te popełniane przez osoby znane pokrzywdzonemu, w tym z najbliższej rodziny lub otoczenia.
Wykorzystywanie seksualne to realny problem wirtualnego świata. Najczęściej do przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci dochodzi w sieci. Niejednokrotnie osobami krzywdzącymi seksualnie dzieci i młodzież są starsi, żonaci, wykształceni mężczyźni, o wysokim statusie ekonomicznym. 11% mężczyzn w USA, 7% w Wielkiej Brytanii i 7,5% w Australii na pewnym etapie życia zaangażowało się w zachowania online, które można sklasyfikować jako przestępstwa związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w Internecie.
Do wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży może dojść nawet tam, gdzie nigdy byś się nie spodziewał, a sprawcą może być osoba powszechnie znana i szanowana. 51,8% przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich w instytucjach kościelnych dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia. 28% zgłoszeń nadużyć na tle seksualnym dotyczy wykorzystania ministrantów. 2% zgłoszonych incydentów seksualnych wobec dzieci miała miejsce podczas obozów wakacyjnych.
Nigdy byś się nie spodziewał, kto nie zareagował
Milczenie to przyzwolenie na przemoc wobec dzieci. Odwracanie głowy, zamykanie oczu i uszu to ciche wyrażenie zgody na działanie sprawcy. Przepisy polskiego prawa jednoznacznie wskazują, że każdy, kto dowiedział się o popełnieniu przestępstwa seksualnego ma obowiązek zawiadomić organy ścigania. 26% dzieci doświadczyło wykorzystania seksualnego bez kontaktu fizycznego, a 8% z kontaktem fizycznym. 3,5% dzieci na całym świecie doświadczyło wymuszenia seksualnego.
Nigdy byś się nie spodziewał, komu może stać się krzywda i zostanie wykorzystana seksualnie
Wykorzystywanie seksualne to zagrożenie, które może dotknąć każdego dziecka, w każdym miejscu. Osobą, która doświadczyła przemocy seksualnej może być ktoś, kogo dobrze znasz i nie wiesz, z czym się mierzy. 32,7% nastolatków otrzymało przez Internet bez swojej zgody czyjeś nagie lub półnagie zdjęcie. Co sekundę odnotowywany jest 1 przypadek wykorzystywania seksualnego dzieci w Internecie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad 300 milionów dzieci w wieku poniżej 18 lat doświadczyło wykorzystywania i wyzysku seksualnego w sieci.
Przemoc seksualna wobec najmłodszych to także wyzwiska, imitacja stosunku czy gwizdanie i może wydarzyć się wszędzie. 29,6% badanych doświadczyło w dzieciństwie przemocy seksualnej ze strony współzawodnika. 11,1% pytanych osób ma z dzieciństwa doświadczenie przynajmniej jednej formy przemocy seksualnej ze strony osoby sprawującej opiekę i kontrolę w instytucji sportowej.
40% dzieci wykorzystywanych seksualnie łączy jakiś rodzaj więzi ze swoim oprawcą. Spośród 95,1% wszystkich pokrzywdzonych, którzy opowiedzieli o doświadczeniu wykorzystania seksualnego w dzieciństwie, aż 36,6% pokrzywdzonych w dzieciństwie osób była wykorzystywana przez lidera grupy młodzieżowej, a 20,4% przez trenera lub instruktora.
Wykorzystywanie seksualne może spotkać absolutnie każde dziecko, niezależnie od jego płci czy wieku.
1% pokrzywdzonych stanowią dzieci w wieku do 3 lat,
8% to dzieci wykorzystywane seksualnie w wieku od 4 do 6 lat,
41% przypadków nadużyć dotyczy dzieci w wieku 7-12 lat,
49% pokrzywdzonych stanowią dzieci w wieku od 13 do 15 lat
Galeria zdjęć przedstawia plakaty informujące o kampanii „Nigdy byś się nie spodziewał":